Jeste li za kratku rekapitulaciju događaja u protekla 3 mjeseca? Samo da napravimo analizu kako sam i zašto krenula peći kruh koji se ne mijesi (sourdough kruh je ipak par levela iznad, o tome ne znam ništa). Ako niste, prevrtite do recepta. Ako jeste, krećemo.
Znači, prije 3 mjeseca slušali smo i čitali vijesti iz daleke Kine, neki su tamo grad zatvorili u karantenu. Sjedili smo nakon nedjeljnog ručka u boravku i smijali se šta bi bilo da nas tako zatvore. Pitali smo se bili se zatvorili svi kod staraca i kartali belu dok nas ne puste van. Kao da je to ratna uzbuna koja malo duže traje, a mi smo djeca nesvjesna svega. Ignorirali smo, govorili da su sve to belosvetske gluposti, smijali se Mamzi kad je Oca poslala u dućan po brašno i tjesteninu, a on iz dućana poslao poruku da je tamo on i još tri budalaša.
Par dana kasnije sam otišla s frendom na Tjedan japanske kulture u hotel Westin. Veleposlanica Japana nam se posebno zahvalila što smo došli unatoč situaciji. Nismo kužili što hoće reći pod tim “situacija”, nudili su se besplatni japanski kolači od graha (koji nisu fini, usput budi rečeno) i odličan dokumentarni film o japanskom arhitektu Tadau Andu. Naravno da smo došli, halo.
ŽENA KOJA JE KUPILA 600 VREĆICA SUHOG KVASCA
Onda su lagano krenula ukidanja velikih okupljanja. Ljudi su krenuli pustošiti dućane, uglavnom otimajući se za brašno i kvasac. Ja sam imala 3 vrećice kvasca kupljene par mjeseci prije i nije mi to uopće palo napamet. Još uvijek živim u nadi da žena koja je kupila 600 vrećica suhog kvasca ima pekaru ili ju je u krizi otvorila. Dvanaestog ožujka ove godine pročitala sam Rudanov članak u kojem piše o tome da možemo birati smrt od virusa ili smrt od siromaštva. Počela sam hiperventilirati. Blagi panični napadaji postat će sastavni dio ovog izolacijskog ciklusa. Idući dan više nisam otišla u ured. Svijet je odlučio boriti se protiv virusa, a ja sam se kao puž, kojeg je dotaknulo strano tijelo, od straha povukla u kućicu (kao i većina).
Onda se još u Zagrebu dogodio razoran potres. Gdje si bio 22. ožujka 2020.? Koji je to shizofreni osjećaj kad nisi siguran ni vani ni unutra, bolesno. Nikad nisam spavala s tenisicama na nogama, ali za uspomenu još na noćnom ormariću držim zviždaljku (pusti ti to, spasilo je Kate s Titanica).
Uglavnom, par dana kasnije sjedila sam na onom istom kauču s početka priče. Bruna s bloga @yumyumparadise baš je bila objavila recept za kruh. Odmah sam ga pokazala Mamzi i rekla: “Gledaj ovo, možda bi ga trebala probati.” Mamzi je inače vrsna kuharicu, ali kruh, kruh nije bio njen fah. Do ovog recepta. Zamijesila ga je jednom pa drugi put… i bio je odličan. Sa svakim sljedećim putem sve bolji. Uskoro nas je počela izluđivati s konstantnim pričanjem o kruhu, a onda sam se i ja pridružila u pečenju i razglabanju.
Do ovog recepta mislila sam da sam kreten domaćica za dizanja tijesta, ali eto, ispada da nisam. Još jedan dokaz da se sve može ako imaš dobar recept.
Uspio mi je iz prve. Nakon toga mi je pečenje kruha postala svojevrsna rekreacija svaka dva dana.

HRSKAVI DOMAĆI KRUH KOJI SE NE MIJESI
Neki smatraju da svijetu nije potreban još jedan recepta za kruh, ali ja se očito ne slažem. Niti je Bruna, niti sam ja izmislila ovaj recept. Kruži in internetima već dugo i u raznim kombinacijama. Ali netko će baš peći po ovome, netko baš po njenom, netko po nekom desetom. Netko će po ovom ispeći prvi kruh ikad, netko prvi koji će mu uspijeti. I dobro da je tako.
Za kruh vam trebat 5 sastojaka i jako puno strpljenja. Vrijeme pripreme je naime cca 18 h, iako većinu vremena vi ne morate ništa raditi osim čekati. Ne trebate ga čak ni mijesiti, baš zato se zove kruh koji se ne mijesi (na engleskom ‘no knead bread’).
Na prvoj fotografiji vidite kako izgleda nakon 12-15 h dizanja u hladnjaku. Na drugoj vidite kako izgleda nakon što ga se kratko premijesi (ili kako Mamzi kaže “zakuva”). I na trećoj fotki je nakon dizanja još 2-3 h na sobnoj temperaturu.

Ja sam ga zasad radila samo kako piše u receptu, ali može se kvasati i puno kraće, ali i puno duže. Također, moj izbor brašna je 00, ali Bruna kaže da može i s drugim brašnima i u raznim kombinacijama (osim čistog kukuruznog brašna). Kad probam javim rezultate.
Važno je da imate posudu za pečenje s poklopcem. Može biti vatrostalna, keramička ili neka druga koja nema plastičnih dijelova i može u pećnicu. Pečenjem s poklopcem dobit ćete hrskaviju koricu, što vam je sigurno u interesu. Dužim kvasanjem dobijete dužu svježinu.
Prvih par puta nećete se moći suzdržati da ga ne razrežete vrućeg i to je skroz ok. Također, pašteta na vrućem kruhu je skroz legitiman guilty pleasure. Tko tvrdi da ga nema, laže.
Dosta tipkanja, uživajte u receptu. Javite ako isprobate.
Domaći kruh koji se ne mijesi
Print RecipeIngredients
- 500 g brašna (glatkog bijelog)
- 380 ml mlake vode
- 3,5 g suhog kvasca (pola vrećice)
- 2 žlice maslinovog ulja
- 2 žličice soli
Instructions
U lončiću malo zagrijte vodu.
Prosijte brašno. Dodajte suhih kvasac i sol i promiješajte drvenom kuhačom.
Dodajte i dvije žlice ulja pa polako ulijte vode i pritom miješajte drvenom kuhačom. Dovoljno je samo da se brašno i voda spoje u kompaktnu cjelinu. Tijesto će biti gnjecavo i mokro, i izgledati kao da se dijete igralo s blatom i vodom, to je ok. Vidjet ćete i male grudice koje će se stvoriti od brašna i ulja, to je isto ok.
Posudu zatvorite s poklopcem ili prekrijte prozirnom folijom. Nakon toga ga odmah ubacite u hladnjak na 12-15 h.
Nakon 12 - 15 h ga izvadite iz hladnjaka. Površinu pobrašnite s jako malo brašna, doslovno dva put između prstiju, izbacite tijesto van, preklopite kao kuvertu sa svih strana, oblikujte u lijepu kuglu (znači minimalno mijesite) i vratite u posudu. Poklopite i ostavite da se diže još 2-3 h na sobnoj temperaturi.
Stavite posudu s poklopcem u pećnicu i oboje zagrijte na 250 C. (Bitno je da je posuda namijenjena za pečenje u pećnici, znači da nema plastičnih dijelova. Najbolje su keramičke i vatrostalne posude.) Trebat će sigurno 15-20 min da se dobro zagrije.
Dok se posuda grije ponovo malo pobrašnite radnu plohu, izbacite tijesto i još jednom ga premijesite. Preklopite sa svih strana, oblikujte kuglu i prebacite na papir za pečenje. Pokrijte krpom i ostavite tako dok se posuda ne zagrije.
Izvadite posudu iz pećnice, ubacite tijesto s papirom za pečenje u nju. Zarežite par puta oštrim nožem ili žiletom (može križ ili par paralelnih linija), poklopite i ubacite u pećnicu. Pecite poklopljeno 25 min.
Nakon 25 min maknite poklopac, smanjite temperaturu na 230C i pecite još 25-30 minuta, dok kruh ne dobije lijepu zlatno smeđu boju.
Izvadite iz pećnice i testirajte izdržljivost da ga ne narežete još vrućeg. Ako ne uspijete nemojte osjećati krivnju, nema boljeg od vrućeg kruha. (I paštete.)
Isprobao/la si recept za kruh? Pošalji fotku!
Imaš pitanja? Ostavi komentar.
Želiš da s tobom dijelim informacije koje ne dijelim nigdje drugdje? Prijavi se na newsletter.
Ako želiš biti u toku i pratiti više svakodnevnih bedastoća- družimo se na Facebooku ili mom Instagram profilu.
Hvala!
Ana