Jeste li čuli za izazov “30+ vrsta povrća i voća u 7 dana”? Ako ste prijavljeni na moj newsletter ili me pratite na Instagramu postoji velika statistička vjerojatnost da jeste. Za one koji nisu, ili za one kojima treba podsjetnik, slijedi par osnovnih informacija.
IZAZOV 30+ VOĆA I POVRĆA U 7 DANA
Izazov je krenuo sasvim spontano nakon što mi je Petra rekla da svom mikrobiomu (zajednici svih mikroorganizama koje žive u nama) dajem premalo različitih vrsta voća i povrća tjedno (oko 20) i da bi optimalno bilo 30 i više. (Literatura: https://www.thepaleomom.com/books/the-gut-health-guidebook/) Mene je to naravno zabolilo jer sam bila uvjerena da je moja prehrana jako raznovrsna. Ok, možda nije bilo brokule i kelja, ali bilo je svega ostalog. Inatljiva kakva jesam, po genetskom kodu, odmah sam krenula u skupljanje voćnih i povrtnih pokemona.
PRAVILA IGRE IZAZOVA #30+ZASRETNACRIJEVA
Izazov ima i neka svoja pravila. Mikrobiom voli svašta nešto (meso, alge, gljive…), ali ovdje je naglasak na voću i povrću.
Broji se svo voće i povrće bez obzira na termičku obradu. (Ako niste znali i među biljkama postoje kaste pa su neke vrijednije od drugih, ali nemojte se s tim opterećivati, pogotovo jer će ispasti da one koje najčešće koristite spadaju u parije, najniži sloj.)
Znači, svo voće i povrće, ali ne orašasti plodovi, sjemenke i grahorice. (To se broji ako baš nikako ne možeš doći do 30, a realno nije uvijek lako.)
Biljke čije vrste imaju više sorti se broje zasebno, a ista sorta različito obrađena se broji jednom.
Sirova Jonagold jabuka i pečena Jonagold jabuka = 1 bod.
Jonagold i Granny Smith jabuka = 2 boda.
Muškatna tikva i hokaido tikva = 2 boda.
Shvatili ste. Naravno, treba pojesti određenu (obično veću) količinu svake namirnice da bi se brojala. Nisam upoznata s točnim količinama, ali obećajem da ću saznati.
GLJIVE NISU BILJKE!
Samo kratko o lekciji iz nižih razreda osnovne školi- iako mikrobiom voli gljive, one nisu voće i povrće, one čak nisu ni biljke. Gljive su posebno carstvo (monere, protisti, biljke, životinje i gljive) i ne mogu se nalaziti na ovom popisu. Jestivo cvijeće bi bilo logičnije od gljiva na ovom popisu. to je bar biljka.
Jeste li spremni za izazov?
ŠARENA SALATA OD KELJA
Ova šarena salata od kelja, muškatne tikve, žute mrkve, šipka, pekan oraha i dresinga od limuna možda vas potakne da krenete. Možda je moglo i raznolikije, ali je dobar početak. Ubacite slobodno još povrća (narančaste mrkve, batata, brokule, mladog luka…), sjemenke i začine po želji i bit će to sasvim solidan lagani obrok.
Predlažem da se odmah izazovete, uzmete papir i olovku krenete pisati popis. Nije ovo nikakvo globalno natjecanje u kojem morate pobijediti. Pogotovo ne svaki tjedan. Ovo je samo prilika da razmislite što imate na tanjuru, što možete još ubaciti (ili izbaciti) i da vas potakne da unesete namirnice koje ste dosad izbjegavali (započetak da napunite popis, a kasnije jer ih zavolite).
Moram priznati da sam ja izbjegavala brokulu, cvjetaču, kelj i prokulice u širokom luku. Nakon izazova sam shvatila da mi je brokula i dalje grozna (i okusom i teksturom) tako da je ona dobila trajni izgon iz moje kuhinje. Zato su mi cvjetača i prokulice postale apsolutni hit i samo smišljam nove načine da ih pripremim. Dok su mi kelj i kineski kupus, recimo, samo ok, ali ih i dalje pripremam (u ovakvoj nekoj šarenoj salati)- jer izazov. 🙂
Eto, nadam se da će vas ovo potaknuti na pravu akciju. Ako popis odlučite podijeliti na društvenim mrežama označite mene i Petru te stavite #30+zasretnacrijeva.
????????
Šarena salata od kelja, muškatne tikve, mrkve i pekan oraha
Print RecipeIngredients
- 1 glavica kelja
- 300 g muškatne tikve
- 1 žuta mrkva
- šaka pekan oraha
- pola šake šipka
- sol
- papar
- DRESING
- maslinovo ulje
- sok od limuna
- žlica meda
- začini po želji
Instructions
Upalite pećnicu da se zagrije na 200C.
Tikvu i mrkvu operite, ogulite i narežite na jednake komadiće. Začinite solju, paprom i maslinovim uljem. Stavite u pleh u koji ste prethodno stavili papir za pečenje (nije nužno, ali ga je lakše oprati). Stavite peći na 15-20 minuta dok ne omekša.
Operite kelj, list po list pa narežite na kvadratiće (prvo uzdužne trakice pa poprečne). U velikom loncu zakuhajte dosta vode. Kad prokuha ubacite kelj na 5 min samo da se kratko blanšira. Izbacite u cjedilo i odmah ohladite u hladnoj vodi. Začinite sa solju i paprom.
Pomiješajte sve sastojke za salatu u jednoj zdjeli, a posebno sastojke za dresing u drugoj pa sve pomiješajte. Servirajte toplo ili hladno.
Notes
Kelj se može jesti i sirov, ali u tom slučaju ga treba izmasirati (doslovno) da se opusti. 🙂
Ako isprobate recept za salatu svakako mi javite u komentaru ili na društvenim mrežama (@shedonist_ana / #ukužini).
Želite li prvi primiti obavijesti o novim receptima, ali svakakve male izazove i životne mudrosti prijavite se na NEWSLETTER.