Deserti/ ZIMA

CASTAGNOLE S RICOTTOM, LIMUNOM I RUMOM [recept]

Castagnole su poznate talijanske slatke kuglice s kojima odlučujem započeti seriju recepata pod nazivom “Putovanje oko svijeta kroz recepte”. I gdje drugdje započeti kulinarsko putovanje nego u susjednoj Italiji? Nisam probala puno svjetskih kuhinja, ali i da jesam Italija bi mi vrlo vjerojatno i dalje bila na prvom mjestu. Mislim da nema potrebe dodatno elaborirati ovu tvrdnju, ako ste bili u Italiji sve znate (ma i ako niste).

Castagnole je/su slastica dosta slična našim fritulama (ili uštipcima, Bog zna razliku, ja ne) i peku se u vrijeme karnevala (kao što se kod nas peku krafne oliti pokladnice). Ove su podjednako hrskave izvana, a mekane iznutra, s dobrim “kickom” limuna. Meni su draže od naše verzije samo zato što se lijepo oblikuju rukama i manje više uvijek ispadnu savršeno okrugle (nekad ne, ali samo zato što temperatura ulja u tom trenutku nije idealna).

castagnole

CASTAGNLOLE S RICOTTOM ILI BEZ?

Uglavnom, tijesto se lagano zamijesi, oblikuje u kuglice i prži u ulju, ali može se peći u pećnici. No budimo odmah iskreni prema sebi i svijetu- pečene u pećnici nisu ni približno hrskave, a ni ukusne. Ne vucite mi kartu “zdravo” samo.

Što se tiče ricotte u receptu- neki navode sir, neki ne. Ja sam se odlučila staviti jer im ricotta daje dodatnu mekoću.

Funkcija alkohola u tijestu je da ono ne upije previše masnoće. Rum možete zamijeniti i s nekim drugim po izboru.

DODATNE UPUTE ZA SAVRŠENE CASTAGNOLE

Ako ste se pitali što na talijanskom znači castagnole, ja vam nemam pojma. Google translate prevodi to kao “damski”, u što sumnjam. U jednom tekstu sam pročitala da na engleskom znači “chestnut”, što bi na hrvatskom bio kesten. Zašto kesten? Zato što bi to trebala biti veličina kuglice prije nego ju spržite u ulju, prženjem se naime proširi.

Još jedna bitna stvar je samo prženje. Bitno je pogoditi temperaturu ulja koja mora biti oko 175°C. U slučaju preniske ili previske temperature sredina će ostati sirova, a to ne želimo. Nemojte ni trpati previše kuglica u lonac odjednom jer će to sniziti teško postignutu idealnu temperaturu. Ako slučajno prejako zalijete ulje dolijte još malo hladnog ulja, to će isto sniziti temperaturu.

Kako pogoditi temperaturu bez termometra? Također, nemam pojma. Dok ne gurate prste u vruće ulje bit će sve ok.

I još nešto, poslužite ih čim čim prije tim tim bolje.

castagnole

Castagnole s ricottom, limunom i rumom

Print Recipe
Serves: 20 komada Cooking Time: 60 minuta

Ingredients

  • (za cca 20 komada)
  • 130 g bijelog pšeničnog glatkog brašna
  • 30 g šećera
  • 1 žličica praška za pecivo
  • prstohvat soli
  • sok od pola limuna
  • 1 jaje
  • 130 g ricotta sira
  • 1 žlica ruma
  • 1 litra ulja za prženje
  • šećer u prahu ili kristal šećer za uvaljati castagnole

Instructions

1

Prije nego krenete raditi castagnole provjerite ima li vode u ricotti, ako ima stavite u cijedilo na 10-ak minuta.

2

U zdjeli pomiješajte brašno, šećer, prašak za pecivo I prstohvat soli. Napravite udubljenje u sredini, stavite sir, jaje, rum i sok od limuna. Vilicom miješajte/gnječite dok se sastojici manje više ne povežu. Prebacite tijesto na lagano pobrašnjenju podlogu i umijesite tijesto (ono mora biti lagano ljepljivo, nemojte dodavati još brašna). Prekrijte ga krpom i ostavite da počine 20 minuta.

3

Podijelite tijesto na 2 dijela i razvaljajte u kobasicu širine 2cm. Formirajte kuglice veličine kestena.

4

Zagrijte ulje na 175°C. Pržite 3-4 kuglice odjednom (ovisno o veličini lonca, naravno) dok ne dobiju lijepu zlatno smeđu boju. Oko 3-4 minute. Prebacite zatim na papirnati ubrus kako bi se višak ulja upio. Brzo nakon toga ih prebacite u šećer kako bi se zalijepio za tijesto.

5

Poslužite čim prije.

Ako isprobate recept svakako mi javite u komentaru ili na društvenim mrežama (@shedonist_ana/ #ukužini).
Želite li prvi primiti obavijesti o novim receptima, ali i svakakve male izazove i životne mudrosti prijavite se na NEWSLETTER.

You Might Also Like