Deserti/ Klub ljubitelja malina

Sirovi čupavci od indijskih oraščića i malina [recept]

sirovi čupavci

Sirovi čupavci trebali su biti dio nove kuharice pod naslovom “Zdrav(ij)e slastice- ukusni oksimoroni za doručke i čajanke” koja je svjetlo dana trebala ugledati 21.03.2020., na prvi dan proljeća. Danas je 25. ožujka, a kuharica nije ni blizu spremna za takav svečani događaj. Jučer sam zaključila da ga neće ni biti.

ZAŠTO NEĆE BITI NOVE KUHARICE?

Iskreno, nemam volje za izradu kuharice.
U novu godinu uletila sam kao meteor u atmosferu. U punoj brzini. I doslovno izgorila. Već sam duže vrijeme osjećala da moram usporiti, da previše toga radim paralelno i da nije održivo. Postupno sam zapostavljala rad na kuharici. Prenaporno mi je bilo žongliranje između redovnog posla, ovog hobija koji je zapravo pro bono posao i društvenog života kojeg sam svela skoro na nulu.

I onda je lagano krenula panika oko virusa. Jedan dan smo se zezali da ćemo morati u karantenu, drugi dan smo već bili u njoj i nije bilo smiješno. Iz dana u dan kuharica je padala na popisu prioriteta, iako su svi krenuli promovirati ovo “dobiveno vrijeme” za rad na sebi i projektima za koje dosad nismo imali vremena. Kako? Jedva se od svih loših podražaja koncentriram na osnovne radne zadatke.

I onda još to potresno buđenje u nedjelju 22. ožujka 2020. Kad smo mislili da smo bar u svom domu, iz kojeg nismo izlazili veće nekoliko dana, sigurni od tog strašnog COVIDA-19 (zvuči kao bombaš samoubojica), pogodio nas je potres jačine 5,5 po Richteru i svi smo bili na cesti. Grozan je osjećaj kad si osvijestiš da više nigdje nisi siguran. Toliko toga momentalno postane nebitno, sve se svede na puko preživljavanje.

HOĆE LI BITI NOVIH RECEPATA?

Svi se s ovom novonastalom situacijom nosimo na neki način. Ono što meni pomaže je san, duboko disanje i hrpetina serija (sve mi daj). Zadnje što sad želim raditi je smišljati recepte, peći/kuhati i fotografirati hranu. Znam, sigurno se pitate “kako to, kako to?”. Nekoliko je razloga, a jedan je sigurno što mi trenutno nisu dostupne sve namirnice. Mogla bi ih nabaviti vjerojatno, ali mi se ne da bespotrebno izlagati opasnosti.

Srećom, imam dosta recepata i fotografija spremnih za kuharicu koja neće ugledati svjetlo dana pa ih planiram podijeliti sa svima vama. Nemam ih razloga više čuvati samo za sebe. 🙂 Sumnjam da bi u ovim ludim vremenima itko biti spreman izdvojiti novce za tako nešto, a meni bi bilo krajnje neugodno i tražiti. Tako da je odgovor na pitanje iz naslova ipak potvrdan- bit će recepata!

sirovi čupavci

SIROVI ČUPAVCI VS. LAMINGTONS

Za početak da razjasnimo par stvari da me ne razapnete zato što sam se pod a) usudila ovu sirovu smjesu nazvati čupavcima, a onda sam pod b) još stavila malinu što nema veze s klasičnim receptom. O tome sam već pisala ovdje. Lamingtonsi su australska verzija čupavaca koja tradicionalno ima pekmez u sredini (ne, nismo ih izmislili mi Balkanci). To je objašnjenje za maline. Kako sam se usudila nazvati ih čupavcima? Iz jednostavnog razloga što stvarno podsjećaju na njih i jako su ukusni. Moram reći da su i mene prije živcirale recimo ‘veganske sarme’ (zar vam ništa nije sveto?), ali sad sam ok s tim. Jednostavnije je.

SIROVI ČUPAVCI SKORO SU DOBRI KAO KLASIČNI!

Originalni recept pronašla sam na blogu Rainbow nurishment. Sjećam se kako su mi sline počele curiti kad sam prvi put vidjela fotografije. Živo me zanimalo može li to stvarno biti fino kako izgleda. Sirovo, veganski i još se uspoređuje s takvim klasikom kao što čupavci? Bila sam skeptična.

Pokazalo se da su stvarno dobri kao što izgledaju! Da, sirovi su, veganski, bezglutenski i u njima nema bijelog šećera. Jednostavni su za pripremu. Potreban vam je samo multipraktik i zamrzivač. (Ja imam Boschov multipraktik, mrvicu slabiji od ovog.) Gotovi su za 20-tak minuta. Na sobnoj temperaturi izdržat će jedan dan, u hladnjaku 5 dana, a u zamrzivaču mjesec dana, ali nekako sumnjam da će preživjeti popodne. Od navedene količine dobit ćete 10-tak kuglica, dosta ovisi koje veličine ih budete radili. Ja preporučam da ih radite što manje, važno je samo da smjesu dobro zatvorite oko malina da one ne bi iscurile kad se odmrznu. To je to.

sirovi čupavci

RECEPT JE TESTIRAN 🙂

Dok sam još živjela u uvjerenju da će od kuharice biti nešto neki od onih koji su se javili za testiranje recepata imali su tu sreću pa sam im poslala recepte. Ovaj recept tako sam poslala mojoj dragoj Ivi s bloga Culinary postcards. Iva je potvrdila da je recept izvrstan, čak i njenim roditeljima koji su, unatoč tome što su navikli na njenu vegansku prehranu, i dalje jako kritični. I ona sama bila je skeptična oko usporedbe s čupavcima jer su sirove verzije obično puno drugačije od klasičnih pečenih kolača, ali kaže da zbilja podsjećaju na njih.

Nadam se da vam je sve ovo i više dovoljno da ih probate. 🙂

Sirovi čupavci od indijskih oraščića i malina

Print Recipe
Serves: 10 kuglica Cooking Time: 30 minuta

Ingredients

  • KUGLICE
  • 150 g indijskih oraščića
  • 25 g mljevenog kokosa
  • 80 g javorovog sirupa
  • 2 žlice kokosovog ulja (sobne temperature)
  • 10-15 (smrznutih) malina
  • DEKORACIJA
  • 100 g crna čokolada
  • 1 žlica kokosovog ulja
  • 100 g mljevenog kokosa

Instructions

1

Na laganoj vatri otopite kokosovo ulje.

2

U multipraktik stavite indijske oraščiće i kokos pa ih sitno usitnite. Dodajte kokosovo ulje i javorov sirup. Blendajte dok se smjesa ne pretvori u kuglu (doslovno će se to dogoditi).

3

Izvadite maline iz zamrzivača (ili hladnjaka ako koristite svježe).

4

Žličicom uzimajte smjesu pa vlažnim rukama prvo oblikujte malu "pljeskavicu". Stavite malinu u sredinu pa smjesu zatvorite oko nje i oblikujte kuglicu. Kuglice stavljajte na manju tacnu prekrivenu papirem za pečenje (tacnu ćete morati gurnuti u zamrzivač pa odmah prilagodite veličinu). Oblikovane kuglice stavite u zamrzivač na 20-tak minuta.

5

Za to vrijeme na pari otopite čokoladu i žlicu kokosovog ulja. U manju posudu stavite mljeveni kokos.

6

Izvadite kuglice iz zamrzivača i po jednu ubacite u otopljenu čokoladu. Vadite ih van s vilicom i zatim ih dobro otresite da se skine višak čokolada. Zatim ih ubacite u kokos, prstima pospite kokos po vrhu i onda ih još dobro uvaljajte sa svih strana.

7

Stavite ih u hladnjak da se čokolada stisne.

8

Čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi do konzumacije. Pojedite u par dana.

Notes

Na sobnoj temperaturi izdržat će jedan dan, u hladnjaku 5 dana, a u zamrzivaču mjesec dana.

Isprobao/la si recept za palačinke? Pošalji fotku! ?
Imaš pitanja? Ostavi komentar.

Želiš da s tobom dijelim informacije koje ne dijelim nigdje drugdje? Prijavi se na newsletter.
Ako želiš biti u toku i pratiti više svakodnevnih bedastoća- družimo se na Facebooku ili 
mom Instagram profilu

Hvala!
Ana

You Might Also Like